Przejdź do treści
Strona główna » Partner Rozliczeniowy

Partner Rozliczeniowy

Zdecydowana większość firm z branży aplikacji z dostawami jedzenia nie zatrudnia swoich kurierów bezpośrednio. Aby pracować w ten sposób musisz albo posiadać działalność gospodarczą, albo skorzystać z usług firmy, która działało jako Partner Rozliczeniowy (Partner Flotowy). Partner Rozliczeniowy to w dużym uproszczeniu Twój pośrednik z Uber Eats, Wolt, czy też innymi aplikacjami do dostarczania jedzenia.


Czym zajmuje się Partner Rozliczeniowy?

Podstawowym zadaniem Partnerów Flotowych jest rozliczanie Twoich przychodów, które zarobisz na aplikacjach, a także zalegalizowanie Twojej pracy. To właśnie Partner Rozliczeniowy, a nie Uber Eats, czy Wolt formalnie Cię zatrudnia. Partner otrzymuje zarobione przez Ciebie pieniądze, a później po odliczeniu opłat na rzecz Państwa i swojej zwykle niewielkiej opłaty, wysyła te pieniądze do Ciebie. Przedstawi Ci też szczegółowe wyliczenia odnośnie Twoich zarobków z uwzględnieniem podatków i opłat na rzecz ZUS. Oprócz tego każdy przyzwoity Partner Flotowy może Ci pomóc w rejestracji, a także ewentualnych problemach z aplikacją. Niektórzy Partnerzy świadczą też usługi dodatkowe. Mogą na przykład wynająć Ci pojazd jeśli nie masz swojego.

Zatrudnienie

Podstawową formą zatrudnienia przez Partnera Rozliczeniowego jest umowa zlecenie. Ta forma zatrudnienia jest najkorzystniejsza przede wszystkim dla uczniów i studentów do 26 roku życia. Osoby te zwolnione są z podatku dochodowego i większej części opłat do ZUS. Większość pozostałych osób musiałyby płacić podatek i ZUS w całości – wyjątkiem są Ci kurierzy, którzy na aplikacjach dorabiają do pensji w innej pracy. Większość partnerów daje więc też możliwość zminimalizowania danin do Państwa przy pomocy sprytnego tricku. Otóż Partner zatrudnia Cię na minimalna kwotę jaka jest możliwa dla Umowy Zlecenie, a resztę Twoich przychodów rozlicza na podstawie umowy wynajmu pojazdu. Co ciekawe formalnie to Partner rozliczeniowy wynajmuje od ciebie auto, skuter, czy też rower (oczywiście to Ty z niego korzystasz). W ten sposób większość Twoich przychodów podlega jedynie podatkowi od wynajmu w wysokości 8,5%. Pamiętaj, że podatek ten musisz rozliczyć co miesiąc samodzielnie, wpłacając pieniądze na Twój indywidualny rachunek w Urzędzie Skarbowym.

Część Partnerów flotowych stwarza dodatkowe możliwości zmniejszenia podatków, umożliwiając Ci branie faktur na ich dane. W ten sposób partner rozliczeniowy będzie mógł wpisać fakturę w swoje koszta, a także rozliczyć sobie VAT. Im większą kwotę z zaoszczędzonych pieniędzy Partner Ci odda, tym lepiej świadczy to o nim.

Ostatnią formą współpracy z partnerem Flotowym może być umowa B2B. Jeśli masz działalność, a nie chcesz sam zajmować się rozliczaniem zarobków z aplikacji, też możesz podpisać umowę z Partnerem. W przypadku Stuart jest to nawet konieczne, gdyż firma ta nie podpisuje umów B2B z kurierami.

Partner rozliczeniowy – koszt usługi

Zdecydowana większość partnerów pobiera od Ciebie jedynie opłatę za rozliczenie, czyli de facto za przelew, który do Ciebie wykonuje. Kwoty w poszczególnych firmach mogą być różne i zaczynają się od kilkunastu złotych za każde rozliczenie, każdej z aplikacji. Najczęściej kwota ta oscyluje w okolicach 20-25zł. Niektórzy Partnerzy Flotowi określają jak często będą wysyłać Ci pieniądze. Może być to na przykład co tydzień, lub dwa. Inni partnerzy udostępniają możliwość rozliczeń na żądanie, czyli robią Ci przelew wtedy gdy o to poprosisz. Oczywiście ta opcja jest bardziej dla Ciebie korzystna, gdyż jeśli weźmiesz pieniądze raz w tygodniu, będziesz musiał 4 albo i 5 razy w miesiącu zapłacić opłatę za rozliczenie. Jeśli natomiast będziesz sobie robił przelew tylko raz w miesiącu wówczas zapłacisz opłatę tylko raz.
Podpisując umowę z Partnerem flotowym dopytaj się o wszystkie szczegóły rozliczenia. Jeśli jakiś Partner rozliczeniowy powie Ci, że od Twoich zarobków będzie odliczał VAT, wówczas już będziesz wiedział, że ta firma nie jest w stosunku do Ciebie uczciwa. VAT jest rozliczeniem, w którym kurier de facto nie bierze udziału. Jest to kwestia między Aplikacją, Partnerem Rozliczeniowym, a Urzędem Skarbowym. Nie może być on potrącany z Twoich dochodów z aplikacji. Wyjątkiem jest Uber Eats, który rzeczywiście Twoje opłaty za dostawy (ale nie napiwki, czy questy) pokazuje z doliczonym podatkiem VAT. Jeśli więc jeździsz na Uber Eats Partner rzeczywiście musi pobrać kwotę jaką masz określoną w aplikacji jako podatki. Pilnuj jednak, aby zabrana Ci z tego tytułu kwota nie była większa, niż widzisz to w apce. Tak czy inaczej zdecydowana większość partnerów flotowych nie posuwa się do takich nieuczciwych praktyk i potrącają Ci tylko opłatę za rozliczenie.

Partner Rozliczeniowy – jak wybrać?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy dany Partner Rozliczeniowy ma flotę dla aplikacji, na której chcesz jeździć w Twoim mieście. Zapoznaj się z warunkami rozliczeń. Jakie dany Partner ma stawki, czy stawki różnią się w zależności od liczby aplikacji na jakich jeździsz? Czy dany Partner Rozliczeniowy narzuca Ci jak często będzie robiony przelew (a co za tym idzie jak często będziesz mu płacił)? Czy daje możliwość rozliczania faktur?
Osobiście polecałbym Ci wybranie dużej firmy, z ugruntowaną pozycją na rynku i dobrymi opiniami wśród kurierów. Informacji takich najlepiej poszukać na facebookowych grupach dla dostawców jedzenia. Przejrzyj wątki na ten temat, a jak będziesz miał dalej wątpliwości, zapytaj kurierów jaką firmę Ci polecają. Z nowszych Partnerów ciekawą opcją jest Appjobs Work, który jest częścią międzynarodowej firmy z siedzibą w Szwecji, tak więc na pewno są firmą o stabilnej sytuacji finansowej. Oferują Oni ciekawe nowe rozwiązania jak np. możliwość rejestracji i pełnej obsługi za pomocą aplikacji, codzienne wypłaty w Wolt, czy też możliwość rozliczania kliku appek w cenie jednej.

Kiedy wybierzesz już właściwą firmę. Podpisz z nimi umowę. Najczęściej możesz to zrobić on-line, lub w biurze danego Partnera Flotowego, jeśli ma on takowe w Twoim mieście. Po Podpisaniu umowy poproś o dodanie Cię do swojej floty na daną aplikację. W razie problemów dzwoń i pytaj śmiało – po to Oni są.

Strona główna » Partner Rozliczeniowy

1. Appjobs Work

2. MB Partner

Partnerów rozliczeniowych zainteresowanych wpisem na moją stronę zapraszam do kontaktu lukasz@dostawca-jedzenia.pl

Reklamy i polecenia

Na przygotowanie tej strony poświęciłem i dalej poświęcam bardzo dużo czasu. Dodatkowo co roku muszę zapłacić za wynajęcie serwera, domenę i certyfikat. W związku z tym na stronie znajdziecie czasem reklamy i linki afiliacyjne. Starałem się dobierać je tak, aby były zgodne z tematem jaki poruszam. Najczęściej zresztą są to odnośniki do Ceneo, które bardzo sobie cenię przy szukaniu przedmiotów, które chcę kupić. Wyszukiwania do linków często tworzyłem tak, aby pokazywała się lista przedmiotów z parametrami, jakie powinny mieć do naszej pracy. Na przykład hulajnogi elektryczne będą się wyświetlać takie, które mają minimum 60km zasięgu. W innych przypadkach szukałem fajnych okazji i przecen.
Jeśli sam tworzysz treści w Internecie, być może będziesz zainteresowany dorobieniem trochę za pomocą programu partnerskiego Ceneo.